آیا می خواهید در مورد تاریخچه وردپرس بدانید؟ اگر امروز یک وبلاگ یا وبسایت وردپرسی را راه اندازی می کنید، این سازنده وب سایت محبوب که بیش از 31 درصد از تمام وب سایت های اینترنتی را در اینترنت ایجاد می کند، مشاهده می کنید. در این مقاله از سایت پرشین اسکریپت، ما قصد داریم تا نگاهی دوباره به تاریخ وردپرس کرده که چگونه در طول زمان تکامل یافته است.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

داستان وردپرس به ما می گوید که چگونه جوامع متن باز برای ایجاد چیزی بسیار مفید است بدون اینکه به آزادی نرم افزار آسیب برسانند تلاش کردند. پروژه وردپرس توسط یک جامعه از توسعه دهندگان اختصاص داده شده، کاربران و طرفداران هدایت شد.

وردپرس از آنجا آغاز شد که توسعه نرم افزارهای وبلاگ نویسی موجود b2 / cafelog توسط توسعه دهندگان اصلی آنها متوقف شد. در سال 2003 دو توسعه شروع به ایجاد یک پلتفرم جدید کردند و این آغاز کار وردپرس بود.

نکته جالب شروع به کار این پلتفرم این بود که آنها احتمالا نمی دانستند که می‌خواهد یک سفر را شروع کنند که در نهایت به نفع میلیون ها کاربر در سراسر جهان خواهد بود، هزاران شغل ایجاد خواهد کرد و کل صنعت توسعه دهندگان، طراحان، نویسندگان، وبلاگ نویسان و ناشران وب، را متحول خواهد کرد.

در تاریخ 27 می 2003، Matt اعلام کرد که اولین نسخه وردپرس در دسترس عموم قرار دارد و همین امر باعث استقبال عموم قرار گرفت. نسخه اول وردپرس شامل یک رابط کاربری جدید، قالب جدید و قالب سازگار با XHTML 1.1 بود. در این ویرایشگر پست این نسخه را مشاهده می‌کنید:

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

در ماه مه سال 2004 نسخه 1.2 وردپرس با معماری افزونه عرضه شد. این امکان به کاربران و توسعه دهندگان این قابلیت را می‌داد تا کارکرد وردپرس را با طراحی و نوشتن افزونه های خود و به اشتراک گذاری آنها با بقیه افراد و کاربرا، گسترش دهند.

رهبر این بازار در صنعت ابزار وبلاگنویسی در آن زمان Moveable Type بود. آنها شرایط و مجوز های جدیدی را اعلام کردند که توسط بسیاری از کاربران مورد قبول قرار نگرفت. این باعث شد بسیاری از کاربران به جستجوی یک پلت فرم جدید وبلاگ نویسی بپردازند.

وردپرس 1.2، خود را به عنوان یک پروژه بلند پروازانه ارائه کرد و به کاربران یک پلت فرم پایدار، آسان و قابل انعطاف با ویژگی هایی کاربردی را اهدا کرد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

با افزایش تعداد کاربران، وردپرس با کمک و علاقه جامعه توسعه دهندگان، بهتر شده و پیشرفت قابل توجهی کرد. در فوریه 2005، وردپرس 1.5 همراه با صفحات، ابزار مدیریت نظرات، تم جدید Kubrick پیش فرض ارائه شد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

در دسامبر 2005 وردپرس 2.0 با یک داشبورد جدید منتشر شد. این داشبورد مدیریت جدید، یک بازسازی کامل صفحه های مدیریت در وردپرس بود. از جاوا اسکریپت و DHTML برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر استفاده می کرد که کاربران نیازی به بارگذاری یک صفحه برای انجام برخی از وظایف ساده را نداشتند. کاربران قادر به اضافه کردن دسته ها و برچسب ها به پست بدون خروج از ویرایشگر پست و حذف نظرات بدون بارگذاری مجدد صفحه نظرات. بودند و این کار با مدیریت وردپرس را بسیار لذت بخش می‌کرد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

رابط کاربری جدید مدیریت، تنها بهبود قابل توجهی در این نسخه نبود. یکی دیگر از اولویتهای این نسخه معرفی فایل functions.php در سیستم پوسته ها بود.

در 1 مارس 2006، Automattic، شرکت مؤسسۀ وردپرس مت مولنوگ، علامت تجاری وردپرس و لوگو وردپرس را ثبت نمود.

در سال 2008، یک شرکت طراحی وب با نام Happy Cog به پروژه وردپرس برای کمک به طراحی وردپرس جدید کمک کرد و یک مطالعه کاربردی برای طراحی رابط کاربری مدیریت انجام داد. در طول سال، ویژگی های جدیدی نظیر کد کوتاه، به روز رسانی با یک کلیک و نصب افزونه ساخته شده در وردپرس با نسخه های مختلف اضافه شد.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

در ماه ژوئن سال 2010، Automattic، شرکت مؤسسۀ وردپرس مت مولنوگ، مالکیت علامت تجاری و لوگو وردپرس را به بنیاد وردپرس انتقال داد. این یک رویداد و اتفاق قابل توجه در تاریخ وردپرس بود، زیرا این اطمینان را داد که وردپرس همچنان رشد خواهد کرد و وابسته به یک شرکت یا گروهی از توسعه دهندگان برای ادامه پروژه نخواهد بود.

در 17 ژوئن 2010 نسخه  وردپرس 3.0 منتشر شد. این یک قدم بزرگ به سوی وردپرس به عنوان یک CMS بود. این نسخه ویژگی های متعددی از قبیل انواع پست سفارشی، طبقه بندی های سفارشی ، زمینه های سفارشی، هدر، منوها، کمک های متنی در صفحه های مدیریت و غیره را معرفی کرد. پروژه WordPress MU به منظور ایجاد شبکه های Multisite به پروژه وردپرس متصل شد.

در سال 2011، فرمت ارسال و نوار مدیریت راه خود را به وردپرس باز کرد.

در آن زمان، برخی از افزونه های وردپرس ، پلتفرم های قدرتمند تجارت الکترونیک را به وسیله وردپرس ایجاد کردند.کاربران وردپرس را برای ایجاد فروشگاه آنلاین و ساخت وبسایت های تجارت الکترونیک قدرتمند با استفاده از وردپرس، انتخاب کردند.

در سال 2012، پوسته های سفارشی، پیش نمایش پوسته، و مدیر رسانه های جدید، معرفی شد. این ویژگی فوق العاده به کاربران جدید در ایجاد گالری تصاویر و پیش نمایش پوسته ها قبل از تغییر آنها به یک موضوع جدید کمک کرد.

در سال 2013، وردپرس 3.7 همراه با قابلیت به روز رسانی خودکار جدید که به وردپرس اجازه می‌داد تا به صورت خودکار، سایت خود را برای نسخه های جزئی به روز کند، عرضه شد. ویژگی به روز رسانی خودکار بسیار شبیه مرورگر گوگل کروم است. برخی کاربران از این ویژگی رضایت نداشتند. در این تاریخ وردپرس محبوب ترین مدیریت وبسایت شناخته می‌شد.

در دسامبر 2013، وردپرس 3.8 منتشر شد که  که دارای رابط کاربردی جدیدی بود. این رابط جدید پاسخگو بود و هدف آن ارائه یک تجربه کاربری بهتر به کاربران، در هر دستگاه یا اندازه صفحه نمایش بود.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

در 16 آوریل 2014، وردپرس 3.9 منتشر شد. این نسخه متمرکز بر بهبود ویرایشگر دیدار پست وردپرس بود. حالا کاربران میتوانستند تصاویر را با کشیدن و رها کردن، به طور مستقیم به ویرایشگر پست ببرند. کاربران اکنون قادر به ویرایش تصاویر درون ویرایشگر بودند و پیش نمایش های گالری خود را در داخل ویرایشگر مشاهده می کردند. وردپرس 3.9 همچنین پیش نمایش ویجت زنده، لیست پخش صوتی و چندین پیشرفت دیگر را معرفی کرد.

اصلاحات بیشتر در طول سال در هسته وردپرس صورت گرفت و نسخه های بعدی وردپرس 4.0 و وردپرس 4.1 منتشر شد.

2014 همچنین اولین سالی بود که دانلود های نسخه غیر انگلیسی برای وردپرس فراتر از دریافت های نسخه انگلیسی بود.

در سال 2015، وردپرس 4.2، 4.3 و 4.4 منتشر شد. این نسخه ها بر بهبود محلی سازی، پشتیبانی از شکلک ها، ویرایشگر پوسته، تنظیم زیرساخت برای API وردپرس متمرکز شده بود.

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

در همان سال، ووکامرس ، محبوب ترین افزونه ی تجارت الکترونیک وردپرس توسط Automattic (شرکت تاسیس شده توسط متنی Mullenweg یکی از بنیانگذاران وردپرس) به دست آمد.

در سال 2016 وردپرس 4.5، 4.6 و 4.7 منتشر شد.. تغییرات قابل توجه در طول سال به روز رسانی های ساده برای پلاگین ها و پوسته ها، بازیابی محتوا با استفاده از ذخیره سازی در مرورگر و ویژگی سفارشی CSS برای ویراشگر پوسته بود. در پایان همین سال، وردپرس پشتیبانی از HTTPS را اعلام کرد.

در سال 2017 وردپرس 4.8 و 4.9 منتشر شد. این نسخه ها دارای چندین ابزارک پیش فرض جدید برای اضافه کردن صدا، ویدئو، تصاویر، گالری، متن و HTML بود .

تاریخچه وردپرس از سال 2003 تا 2018 به‌همراه تصاویر

آینده وردپرس چگونه است؟

وردپرس به طور مداوم در حال تکامل است تا نیازهای میلیون ها کاربر و مدیران وب را در سراسر جهان مورد توجه قرار دهد. جهت کار و پیشرفت وردپرس به طور مستقیم به نیازهای کاربران بستگی دارد. می‌توان این را برای وردپرس فرض کرد که با ارائه خدمات و امکانات به مردم سراسر جهان ، مسیر روشنی در انتظار وردپرس خواهد بود.

پرشین اسکریپت امیدوار است که توانسته باشد به وسیله این مقاله مسیر پیشرفت وردپرس را نشان داده و شما را با تاریخچه این مدیریت وبسایت محبوب آشنا کرده باشد.

چرا فایل های پرشین اسکریپت رایگان است؟

تمامی افزونه ها و قالب های موجود در پرشین اسکریپت به صورت کاملا اورجینال و بدون دستکاری تهیه می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند. تمامی منابع و فایل های موجود در پرشین اسکریپت متن باز و بدون قفل گذاری می باشد و شما می توانید از سلامت کدهای درون سورس ها اطمینان حاصل کنید

برچسب ها: آشنایی با وردپرس آموزش وردپرس امکانات وردپرس تاریخچه وردپرس زندگینامه وردپرس وردپرس وردپرس چیست نسخه های وردپرس معرفی وردپرس

نظرات

0 0 رای ها
رأی دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
mehdi.q6
5 سال قبل

بسار عالی و مفید سپاسگذارم