واژه Null شده، (نال) یک کلمه آشنا برای تمام وبمستر ها در حوزه مدیریت وب سایت ها، اسکریپت ها و افزونه های وردپرسی می باشد. اما آیا بکار بردن واژه نال برای هر قالب و افزونه ای صحیح است؟ آیا استفاده از افزونه ها، قالب ها و اسکریپت های نال شده به سایت ما آسیب می رساند؟ آیا محصولی که از مارکت ها خرید میکنیم امن هستند و نال شده نیستند؟

این مسائل و سوالات مختلف دیگری است که ذهن هر وبمستری را مشغول ساخته و هر فرد ، گروه و مجموعه بر اساس برداشت خود ، شنیده ها و یا برای رسیدن به اهداف خاص ، برداشت های متفاوتی ارائه می دهند و ذهنیت کاربران را به سمت خاصی سوق می دهند. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی به شما ارائه دهیم! با پرشین اسکریپت همراه باشید.

نال

 

نال شده چیست؟

واژه نال توسط برخی به معنای “صفر کردن” ، “دور زدن” ، “خالی کردن” توصیف شده است. اما تعریف مناسبی که میتوان برای واژه نال استفاده کرد “هیچ” است.

آنچه که تا کنون به محصولاتی که نال شده اند تعریف می شده در مواقعی بوده که نرم افزار ، قالب ، اسکریپت و یا افزونه که دارای کلید لایسنس و قفل گذاری است و توسط فرد یا گروهی این قفل شکسته شده و لایسنس این سیستم “هیچ” شده! باشد را یک محصول نال شده نامگذاری کرده اند.

 

آیا قالب ها و افزونه های وردپرس که به صورت تجاری عرضه شده اند و در سایت های دیگر به رایگان منتشر شده اند ، نال شده هستند؟

در چند سال گذشته ، توسط برخی افراد توضیحات مبهمی ارائه شده که باعث برداشت اشتباه مخاطبان و کاربران شده. اگر بخواهیم یک دسته بندی مناسب از قالب ها و اسکریپت ها به شما توضیح دهیم . قالب ها و افزونه ها دارای سه دسته بندی هستند.

  • افزونه / قالب یا اسکریپت تجاری
  • افزونه / قالب یا اسکریپت رایگان
  • افزونه / قالب یا اسکریپت نال شده

در محصولات “تجاری” یا “Premium” تنها یک محصول (که در اینجا قالب و یا اسکریپت و افزونه می باشد) به صورت پولی عرضه شده ، هیچ گونه لایسنس گذاری بر روی این سیستم ها قرار داده نشده اند و یا اطلاعات لایسنس (یا خرید) تنها برای بروزرسانی ، از کاربر درخواست می شوند و هیچ گونه کنترلی بر وب سایت شما ندارند

در محصولات “رایگان” همان طور که مشخص است ، یک محصول رایگان منتشر شده و هیچ هزینه ای دریافت نمی گردد!

در محصولات “نال شده” برای یک محصول دارای لایسنس بوده و تا وارد نکردن کلید لایسنس (مجوز) اجازه استفاده از سوی سیستم مذکور صادر نمی شود و در این مواقع افراد با دور زدن سیستم لایسنس و حذف لایسنس از فرایند یک سیستم ، آن را آماده استفاده رایگان و بدون مجوز برای کاربران می کنند (نال می کنند)!

 

نتیجه: معمولا افزونه های پولی ، تنها دارای لایسنس برای ارائه بروزرسانی می باشند، و با وارد نکردن کلید لایسنس ، خللی در کارکرد سیستم وارد نمی شود و شما فقط بروزرسانی های اتوماتیک را از دست خواهید داد (می بایست دستی دانلود و بروزرسانی کنید)

 

آیا استفاده از افزونه ها ، قالب ها و اسکریپت های نال شده باعث هک شدن سایت و از کار افتادن سیستم می شود؟

لزوما خیر!

این موضوع معمولا توسط مارکت های مختلف برای فروش بیشتر محصولات ارائه می شود تا بتوانند با این روش محصول خود را به افراد بیشتری به فروش برسانند و طبعا سود بیشتری کسب کنند ، ضمن اینکه هیچ تضمینی بر اینکه فایل هایی که برای فروش در مارکت ها قرار میگیرند اورجینال (نسخه خریداری شده اصلی انگلیسی) باشند نیست!

اما این به این معنا نیست که ما اگر یک فایل قالب ، افزونه و یا اسکریپت را به “رایگان” و یا “خریداری از یک مارکت” دانلود کردیم ، می توانیم به راحتی از آن استفاده کنیم و هیچ خطری وب سایت ما را تهدید نکند!

ممکن است  در یک محصول به اصطلاح “اورجینال” (که از نظر نویسنده این مطلب ، وقتی ما یک محصول را می خریم و اجازه فروش آن را نداریم ، واژه اورجینال و اصلی عملا کاربردی ندارد) که توسط شخصی خریداری می شود و تغییرات (شامل فارسی سازی و…) خاصی اعمال می شود ، یک سری کد های مخرب (برای تخریب و یا به خاطر کنترل مشتریان) درون این محصول فروشی قرار بگیرد که باعث هک شدن وب سایت شما شود و یا خللی در روند فعالیت سایت ایجاد کند.

همچنین ممکن است در فایل های رایگان نیز ، این چنین باشد و نویسنده سعی داشته باشد با طعمه قرار دادن یک محصول نایاب و یا پولی ، شما را مجاب کند که یک محصول را دانلود کنید و بی خبر از همه جا ، یک فایل مخرب درون این بسته قرار گیرد. این موضوع در وب سایت های ایرانی (که سابقه هم داشته) و یا وب سایت های خارجی به اشکال مختلف وجود داشته است.

نتیجه: هیچ فرقی در ریسک استفاده در بین محصولات “اورجینال و پولی” با “رایگان و نال شده” نیست! هر دو به یک اندازه برای وب سایت شما خطرناک هستند و شما می بایست با بررسی دقیق فایل ها از عدم وجود هر گونه Backdoor , Shell و… اطمینان حاصل کنید.

 

با توضیحات ارائه شده هم اکنون شما می توانید تصمیم بگیرید که “آیا از افزونه، قالب ها و اسکریپت های نال شده استفاده کنیم؟ یا خیر…”

 

پی نوشت 1: منظور از محصولات اورجینال و پولی ، محصولاتی هستند که توسط ایرانیان از وب سایت اصلی خریداری می شوند و با تغییرات و بومی سازی مجدد به فروش می رسند. محصولات اصلی (خریداری شده از وب سایت های مرجع تولید کننده) دارای ریسک امنیت نیستند (معمولا).

پی نوشت 2: نویسنده این مطلب درباره درستی یا نادرستی فروش محصولات پولی خارجی ، (نسخه بومی شده و…) بحثی نمی کند. چون در قانون کشور ، در این باره سکوت شده و این کار غیر قانونی نیست. همان طور که انتشار رایگان این محصولات غیر قانونی نیست.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مطلب
چرا فایل های پرشین اسکریپت رایگان است؟

تمامی افزونه ها و قالب های موجود در پرشین اسکریپت به صورت کاملا اورجینال و بدون دستکاری تهیه می شوند و به اشتراک گذاشته می شوند. تمامی منابع و فایل های موجود در پرشین اسکریپت متن باز و بدون قفل گذاری می باشد و شما می توانید از سلامت کدهای درون سورس ها اطمینان حاصل کنید

برچسب ها: nulled اسکریپت نال شده افزونه نال شده قالب نال شده نال شده نال شده چیست نال هک نال چیست

نظرات

guest
10 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات